Autyzm to dość tajemnicza choroba, która dotyka mniej więcej 0,6% populacji. Do dzisiaj nie jest do końca wiadome, jakie są przyczyny tej choroby. Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia autyzmu, zalicza się między innymi zanieczyszczone środowisko oraz środki chemiczne w żywności.

Co zrobić, żeby móc leczyć autyzm?
Jaka dieta jest zalecana w autyzmie?
Jak może pomóc odpowiednia dieta?
Co może powiedzieć genetyk?

Co zrobić, żeby móc leczyć autyzm?

Pierwszym krokiem do wyleczenia autyzmu jest prawidłowo dokonana diagnoza. Najczęściej jest ona dokonywana przez zespół specjalistów, w tym neurologa, psychologa lub psychiatry. Leczenie jest bardzo trudne, długotrwałe i wymaga zaangażowania całej rodziny. Im wcześniej rodzice zauważą niepokojące sygnały u swojego dziecka i udadzą się do lekarza, tym lepiej!

Jaka dieta jest zalecana w autyzmie?

U osób chorujących na autyzm, obserwuje się trudności z trawieniem laktozy oraz glutenu. Poza tym, chorzy są bardziej podatni na rozwój grzybów Candida Albicans, których pożywieniem jest cukier. Grzyby te rozmnażają się w jelitach, zaburzając ich funkcjonowanie.

Dieta osoby chorej na autyzm musi więc być dopasowana do jej szczególnych wymagań i pozbawiona składników, które mogą mieć szkodliwy wpływ: glutenu, cukru oraz laktozy.

Jak może pomóc odpowiednia dieta?

Dzięki eliminacji cukru, glutenu i laktozy, można złagodzić przykre objawy metaboliczne u chorych. Odpowiednio ułożona dieta może też wpłynąć na poprawę stanu psychicznego osoby chorej na autyzm. Okazuje się, że dzięki właściwemu odżywianiu, można skutecznie złagodzić objawy choroby, dzięki czemu chory może normalnie funkcjonować.

Co może powiedzieć genetyk?

Autyzm może mieć również podłoże genetyczne. Dzięki diagnostyce genetycznej można wykazać, jak duże jest prawdopodobieństwo, że kolejne dziecko tej samej pary będzie chorować na autyzm. Badania genetyczne mają pomóc we wczesnym wykrywaniu autyzmu i, co za tym idzie, skuteczniejszym leczeniu.

Autyzm to trudna choroba i ogromny ciężar dla całej rodziny. Na szczęście, wytrwałość, odpowiednio dobrana dieta i wsparcie lekarzy specjalistów mogą skutecznie wyciszyć jej objawy.