Jak wygląda leczenie autyzmu? Dowiedz się, jak cofnąć objawy autystyczne!  

 

Leczenie autyzmu opiera się w dużej mierze na diagnostyce genetycznej. Do powstawania objawów ze spektrum autyzmu mogą przyczyniać się wrodzone choroby metaboliczne, takie jak np. fenyloketonuria. Wiedza na temat choroby pozwala zatrzymać jej rozwój, a nawet cofnąć objawy autystyczne.  

 

Autyzm – objawy, a nie choroba

 

Autyzm to nie choroba, a zespół objawów, które zaburzają rozwój dziecka. Do dziś nieznana jest dokładna przyczyna ich powstawania, ale istnieje szeroka grupa chorób genetycznych, które mogą powodować autyzm. Objawy ze spektrum autyzmu wywołują między innymi choroby metaboliczne, takie jak np. fenyloketonuria.

 

Leczenie autyzmu – jak wykryć, czy dziecko ma wadliwe geny?

 

Jeśli przyczyną autyzmu jest wrodzone zaburzenie metabolizmu, wystarczy wprowadzić odpowiednią dietę, by zwiększyć szanse dziecka na prawidłowy rozwój. Jak wykryć wadliwe geny? Leczenie autyzmu może się opierać o bezinwazyjne badanie genetyczne – test NOVA. Badanie sprawdza aż 12 tysięcy zmian w genach, w tym 68 wrodzonych chorób metabolicznych, takich jak na przykład fenyloketonuria.

 

W przypadku wykrycia choroby należy wprowadzić dietę restrykcyjną i wykluczyć z posiłków takie produkty jak wołowina, wieprzowina, sery, jajka, orzechy, soja oraz mleko. Podobnie ma się sprawa z inną chorobą metaboliczną – kwasicą argininobursztynianową. Aby w organizmie malucha nie gromadził się szkodliwy amoniak, wystarczy zmiana diety. Wykrycie choroby we wczesnym stadium pozwala uniknąć upośledzenia umysłowego, a nawet cofnąć jej objawy.