Bezpieczeństwo dziecka podczas znieczulenia

Hipertermia złośliwa powoduje, że z pozoru niegroźny zabieg chirurgiczny lub nawet zwykła wizyta u dentysty może skończyć się dla Twojego dziecka tragicznie. Na szczęście możesz je przed tym bronić!

Czym właściwie jest hipertermia złośliwa?

Hipertermia złośliwa (inaczej gorączka złośliwa) to zaburzenie, w którym dochodzi do nadmiernego metabolizmu mięśni szkieletowych (tzw. hipermetabolizmu), a jest to związane ze zwiększonym uwalnianiem wapnia w organizmie. Czynnikiem wywołującym taką reakcję są środki stosowane w anestezjologii do znieczulania pacjentów przed zabiegami (głównie chodzi o halogenowe anestetyki wziewne i suksametonium). Co ciekawe, czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu HZ jest również nadmierny stres. Zaburzenie to nie daje żadnych innych objawów, ujawnia się dopiero po podaniu znieczulenia, przez co jest bardzo niebezpieczne!

Hipertermia złośliwa jest zaburzeniem o podłożu genetycznym i występuje u osób o wrodzonych predyspozycjach. Za chorobę odpowiadają zmiany w genach RYR1 oraz CACNA1S. Żeby dziecko miało taką predyspozycję, wystarczy, że odziedziczy zmieniony gen tylko po jednym rodzicu.
zapytaj eksperta o korzyści z wykonania badania
Hipertermia przy znieczuleniu – jak się objawia?

Na skutek zaburzenia w ciele chorego dziecka zaczyna gromadzić się dwutlenek węgla, co jest przyczyną wystąpienia bardzo wysokiej gorączki. Podczas ataku hipertermii złośliwej temperatura ciała pacjenta może wzrosnąć nawet do ponad 40°C. Oprócz tego jego mięśnie stają się sztywne, serce przyspiesza, a ciśnienie tętnicze wzrasta. Pojawiają się również zaburzenia oddychania i arytmia. Jedynym skutecznym lekiem mogącym zatrzymać chorobę jest Dantrolen, który standardowo NIE jest na wyposażeniu placówek medycznych w tym dentystycznych. Jeśli dziecko szybko go nie otrzyma, prawdopodobnie nie przeżyje ataku hipertermii.

Znieczulenie ogóle u dzieci – może być bezpieczne!

Pod warunkiem, że będziemy wiedzieć o genetycznych predyspozycjach dziecka do hipertermii złośliwej. Powie nam o tym badanie genetyczne test NOVA, które bada dziecko na obecność kilkunastu tysięcy zmian genetycznych jednocześnie, w tym odpowiedzialnych właśnie za hipertermię złośliwą. Wiedza, którą zdobędziemy dzięki takiemu badaniu przyda się dziecku na całe życie.

W przypadku potrzeby znieczulenia, anestezjolog będzie mógł dobrać bezpieczny środek znieczulający. Warto mieć świadomość, że obecnie nawet dentyści stosują środki znieczulające, które dla dziecka z predyspozycjami genetycznymi do gorączki złośliwej, mogą okazać się śmiertelne. Wiedząc o takim zagrożeniu możemy po prostu uratować dziecku życie.

Wynik badania jest dokładnie konsultowany przez wybitnego specjalistę Profesora Roberta Śmigla (genetyk, pediatra metaboliczny, pediatra, neonatolog), który po wykonaniu badania daje konkretne i jasne zalecenia.

Test NOVA daje szczegółową wiedzę także w innych obszarach zdrowia dziecka: