Z biegiem czasu szczepionki stały się podstawą do ochrony człowieka. Ostatnio zebrane błędne informacje stworzyły nieprzyjazną otoczkę wobec szczepionek. Czy jest się czego bać? Ogólnie rzecz biorąc nie ma powodu do obaw, bowiem bezpieczeństwo współczesnych szczepionek jest niezbędnym warunkiem ich dopuszczenia do użytku. Czuwają nad tym specjalne instytucje międzynarodowe i krajowe.

Kiedy szczepionki są niebezpieczne?
Jakie badanie przed szczepieniem?
Jak przygotować się do szczepień?
Jakie są przeciwwskazania do szczepień?

Kiedy szczepionki są niebezpieczne?

Wykryto, że istnieją sytuację, w których odradza się szczepień. Kiedy szczepionki są niebezpieczne? Gdy w przeszłości po podaniu dziecku lekarstwa nastąpiła silna reakcja alergiczna. Po ponownym szczepieniu istniało by duże ryzyko, że wystąpią jeszcze większe objawy, a nawet zagrożenie życia.

Jakie badanie przed szczepieniem?

Czy badanie przed szczepieniem jest konieczne? Jeżeli istnieje wątpliwość, że dziecko tudzież dorosły jest zdrowy, lekarz może zlecić morfologię i ogólne badanie moczu. Przyjęto, że w normalnych sytuacjach takie procedury są zbędne, ponieważ nie ma przeciwwskazań do wykonania szczepienia. Dlaczego? Ponieważ nawet w przypadku niewykrytej choroby lek zawarty w szczepionce nie zagrozi organizmowi. Układ immunologiczny nie jest w stanie zareagować na jeden antygen.

Jak przygotować się do szczepień?

Aby przygotować się do szczepień należy skonsultować się z lekarzem w celu wybrania najodpowiedniejszej szczepionki dzięki nabytym informacjom o stanie zdrowotnym dziecka. Przeprowadzony wcześniej wywiad umożliwi specjaliście dobór wskazanych środków. Na samo badanie należy wyposażyć się w książeczkę zdrowia i szczepień.

Jakie są przeciwwskazania do szczepień?

Istnieją sytuację, w których występują przeciwwskazania do szczepień. Jakie? Dzieje się tak, gdy:

  • doszło do zaostrzenia choroby przewlekłej;
  • szczepionka zawiera żywe wirusy, a dziecko otrzymało preparaty krwi czy też immunoglobulinę w ciągu ostatnich od 3 do 11 miesięcy;
  • u dziecka występują objawy ostrej choroby o cięższym przebiegu (np. gorączka powyżej 39°C).

Wówczas w tych sytuacjach szczepienie może przynieść odwrotny rezultat i trzeba odłożyć szczepienie na później, gdy stan dziecka ulegnie poprawie.