Autyzm to całościowe zaburzenie rozwojowe. Może on się objawiać w różny sposób, zależnie od intensywności. Jednak większość osób dotkniętych tą przypadłością ma spore problemy związane z relacjami społecznymi, zachowaniem i porozumiewaniem się. Jest to bardzo częste zaburzenie.

Kiedy objawia się autyzm?
Jakie są pierwsze objawy autyzmu?
Jak wesprzeć rozwój dziecka autystycznego?
Skąd mogą brać się takie objawy autyzmu?

Kiedy objawia się autyzm?

Objawy autyzmu mogą się pojawić u dzieci dwu i trzy letnich. Jednak z badań oraz relacji rodziców wynika, że często dostrzegają oni pewne niepokojące ich zachowania nawet już w pierwszym roku życia dziecka.

Jakie są pierwsze objawy autyzmu?

Pierwsze objawy autyzmu najczęściej rodzice zauważają, gdy ich pociechy mają znaczne trudności w mówieniu, w nawiązywaniu kontaktów. Unikają oni także ludzi, nie lubią się bawić z innymi, na placu zabaw unikają rówieśników, jednak ich rozwój ogólny przebiega bez zakłóceń. W niektórych przypadkach autyzmowi towarzyszy głębszy niedorozwój umysłowy lub wręcz przeciwnie, zaburzenie można zauważyć tylko w niektórych sferach, podczas kiedy pozostałe funkcjonują całkowicie normalnie.

Jak wesprzeć rozwój dziecka autystycznego?

Autyzm to bardzo często spotykane zaburzenie. Wiąże się ono z szeregiem różnych wyzwań, którym muszą sprostać rodzice i opiekunowie. Zastosowanie odpowiednich metod pozwoli bardzo pomóc dziecku i znacznie poprawić jego komfort życia. Przede wszystkim trzeba zdiagnozować problem i zgłosić się do poradni psychologiczno – pedagogicznej. Tam specjaliści dokładnie zapoznają się z przypadkiem i podadzą wskazania do indywidualnej pracy. Ponadto dziecko, które jest dotknięte autyzmem powinno mieć sporządzone dokładne plany dnia, aby jego działanie było uporządkowane. Ponadto ustalony ład powinien też obowiązywać w rzeczach i zabawkach. Dziecko musi mieć uczucie pewnej stałości. Nie można także zapomnieć o wspieraniu go podczas samodzielnego działania.

Skąd mogą brać się takie objawy autyzmu?

Autyzm ma związek z zaburzeniami neurologicznymi, które wpływają na prawidłową pracę mózgu. Ponadto przyczyn można upatrywać wśród genów, w przypadku starszych rodziców, z powodu przyjmowania niektórych leków lub używek w czasie ciąży. Zgodnie z licznymi statystykami autyzmem jest dotknięte jedna osoba na 500. Dużo częściej są to chłopcy.