Bezpieczeństwo i skuteczność w doborze leków

Każde dziecko będzie trochę inaczej reagować na substancję aktywną zawartą w leku. Wszystko zależy od tego, jak szybko przekształca się ona w jego organizmie. Dla jednego dziecka dany lek może być całkowicie bezpieczny, podczas gdy dla innego ta sama substancja będzie silnie toksyczna. Co o tym decyduje? Przede wszystkim geny.

Wykonując test NOVA dowiesz się, które leki są bezpieczne dla Twojego dziecka, a które mogą powodować nasilenie działań niepożądanych i przez to nigdy nie powinny być mu podawane.

 

wrażliwość na leki

Dr hab. Mateusz Kurzawski, prof. nadzw. PUMDr hab. Mateusz Kurzawski, prof. nadzw. PUM Zakład Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

“W ostatnich latach dowiedziono jednoznacznie, że jedną z przyczyn odmiennej reakcji pacjentów na ten sam lek mogą być międzyosobnicze różnice genetyczne. Test NOVA obejmuje badanie pod kątem szeregu zmian genetycznych, które mogą skutkować nietypową odpowiedzią na wybrane leki, w tym stosowane u dzieci. Wynik testu może być pomocny w wyborze i modyfikacji sposobu leczenia, co zwiększa bezpieczeństwo i skuteczność terapii. W niektórych wypadkach określenie genotypu może pozwolić na uniknięcie poważnych działań niepożądanych, a także zapobiec stosowaniu leków nieskutecznych. Wyniki testu są dobrym uzupełnieniem dostępnych badań diagnostycznych, a jego jednorazowe wykonanie może być przydatne w odniesieniu do przyjmowania wielu różnorodnych leków w okresie całego życia.”

Tolerancja leków – pod tym względem każdy z nas jest inny

Różnimy się od siebie pod wieloma względami, również pod względem tempa metabolizowania (przekształcania) substancji zawartych w lekach. U jednych ten metabolizm jest szybszy, u innych wolniejszy. Podanie dużej dawki leku osobie, która wolno go metabolizuje może wywołać skutki uboczne, ponieważ substancja lecznicza będzie za długo obecna w organizmie. Z kolei zaaplikowanie niskiej dawki leku osobie z szybkim metabolizmem, może spowodować, że lek zwyczajnie nie zadziała. Jeśli chcemy mówić o skutecznej i bezpiecznej terapii, lek powinien być więc jak najlepiej dopasowany do pacjenta. Chcąc dobrać odpowiedni farmaceutyk, lekarz powinien kierować się przede wszystkim jego genotypem. Dlaczego?

zapytaj eksperta o korzyści z wykonania badania

W rozkładzie leków w organizmie uczestniczą enzymy

To czy dany enzym będzie prawidłowo spełniał swoje zadania zależy natomiast od genów. Gdy w obrębie jakiegoś genu dojdzie do mutacji, aktywność enzymu może zostać zaburzona i wtedy lek nie będzie  poprawnie się rozkładał. Dlatego przy dobieraniu dziecku leku, tak ważna jest znajomość jego profilu genetycznego.

Korzystając z osiągnięć medycyny spersonalizowanej, w tym farmakogenetyki, możemy przewidzieć, jaka będzie przypuszczalna reakcja dziecka na podany farmaceutyk. Dzięki temu leczenie ma szanse stać się bezpieczniejsze i bardziej efektywne. Badaniem pozwalającym ustalić listę dozwolonych i zabronionych leków jest NOVA – nowoczesny, kompleksowy test genetyczny dla dzieci w wielu 0-18 lat.

test NOVA - badanie wrażliwości na leki

Badanie wrażliwości na leki - dowiedz się więcej

Leki – substancje stosowane w terapii chorób – mają za zadanie doprowadzenie zmienionego chorobowo stanu pacjenta do stanu fizjologicznego. Jako substancje biologicznie aktywne nie są one obojętne dla organizmu ludzkiego, a oprócz korzystnego działania wykazują także szereg działań niepożądanych, których ryzyko wzrasta w przypadku ich niewłaściwego stosowania.
W ciągu ostatnich dwóch dekad nastąpił bardzo dynamiczny rozwój badań genetycznych, także dotyczących zależności pomiędzy zmiennością genetyczną a reakcją organizmu na leczenie. Dziedzinę badań zajmującą się tym obszarem medycyny nazwano farmakogenetyką. Dla większości z nas jest oczywiste, że pewne cechy mogą być uwarunkowane genetycznie, tj. dziedziczone po rodzicach lub będące wynikiem wystąpienia mutacji w określonych genach. Zdajemy sobie sprawę, że wiele cech (np. kolor oczu czy włosów, predyspozycje do niskiego lub wysokiego wzrostu, a niestety także do wystąpienia niektórych chorób) jest genetycznie uwarunkowanych. Nie każdy jednak wie, że podłoże genetyczne mogą mieć też indywidualne predyspozycje do reakcji na pewne leki.
Niektórzy z nas mogą w sposób niestandardowy reagować na podane leki: mogą okazać się nieskuteczne albo ich stosowanie może wiązać się z wysokim ryzykiem występowania działań niepożądanych, toksyczności czy też reakcji alergicznych.
Na podstawie badań naukowych i klinicznych międzynarodowe zespoły eksperckie opracowały szereg zaleceń dotyczących modyfikacji leczenia w oparciu o genotyp pacjenta, a część z tych zaleceń została także przeniesiona do ulotek dołączonych do leków – na podstawie decyzji agencji zajmujących się nadzorem nad bezpieczeństwem produktów leczniczych (np. Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków w Stanach Zjednoczonych czy Europejskiej Agencji Leków w Unii Europejskiej). Wynik badania genetycznego może być zatem pomocny w optymalizacji i indywidualizacji leczenia. Należy jednak pamiętać, że każdorazowa decyzja o modyfikacji leczenia powinna zostać podjęta przez lekarza, a samodzielna zmiana dawkowania leku lub zaprzestanie jego stosowania są niedopuszczalne i mogą być niebezpieczne dla zdrowia pacjenta.

Test NOVA – podpowie, jak skutecznie leczyć dziecko (w przypadku wystąpienia choroby)

Panel farmakogenetyczny testu NOVA uwzględnia bardzo różne substancje lecznicze. Znajdują się w nim leki stosowane m.in. w leczeniu chorób onkologicznych, kardiologicznych, reumatologicznych, neurologicznych, a także wybrane antybiotyki. Łącznie test NOVA potrafi ocenić wrażliwość dziecka na 32 różne substancje stosowane w leczeniu.

test NOVA - grupy badanych leków

Dzięki wynikowi tego badania dowiesz się, które leki są dla niego bezpieczne, a które mogą działać toksycznie. Musisz wiedzieć, że efekty uboczne nieprawidłowego dobrania leków trwają czasem bardzo długo. Realizując badanie, masz szansę im zapobiec. Ponadto test NOVA dostarcza wiedzy, która może pomóc w doborze skutecznego leczenia również w dorosłości – geny się nie zmieniają, co oznacza, że mają wpływ na skuteczność leczenia przez całe życie.

Wynik badania jest dokładnie konsultowany przez wybitnego specjalistę Profesora Roberta Śmigla (genetyk, pediatra metaboliczny, pediatra, neonatolog), który po wykonaniu badania daje konkretne i jasne zalecenia.

Test NOVA daje szczegółową wiedzę także w innych obszarach zdrowia dziecka: