Bezpieczeństwo i skuteczność w doborze leków

Każde dziecko będzie trochę inaczej reagować na substancję aktywną zawartą w leku. Wszystko zależy od tego, jak szybko przekształca się ona w jego organizmie. Dla jednego dziecka dany lek może być całkowicie bezpieczny, podczas gdy dla innego ta sama substancja będzie silnie toksyczna. Co o tym decyduje? Przede wszystkim geny.

Wykonując test NOVA dowiesz się, które leki są bezpieczne dla Twojego dziecka, a które mogą powodować nasilenie działań niepożądanych i przez to nigdy nie powinny być mu podawane.

 

wrażliwość na leki

Tolerancja leków – pod tym względem każdy z nas jest inny

Różnimy się od siebie pod wieloma względami, również pod względem tempa metabolizowania (przekształcania) substancji zawartych w lekach. U jednych ten metabolizm jest szybszy, u innych wolniejszy. Podanie dużej dawki leku osobie, która wolno go metabolizuje może wywołać skutki uboczne, ponieważ substancja lecznicza będzie za długo obecna w organizmie. Z kolei zaaplikowanie niskiej dawki leku osobie z szybkim metabolizmem, może spowodować, że lek zwyczajnie nie zadziała. Jeśli chcemy mówić o skutecznej i bezpiecznej terapii, lek powinien być więc jak najlepiej dopasowany do pacjenta. Chcąc dobrać odpowiedni farmaceutyk, lekarz powinien kierować się przede wszystkim jego genotypem. Dlaczego?

W rozkładzie leków w organizmie uczestniczą enzymy

To czy dany enzym będzie prawidłowo spełniał swoje zadania zależy natomiast od genów. Gdy w obrębie jakiegoś genu dojdzie do mutacji, aktywność enzymu może zostać zaburzona i wtedy lek nie będzie  poprawnie się rozkładał. Dlatego przy dobieraniu dziecku leku, tak ważna jest znajomość jego profilu genetycznego.

Korzystając z osiągnięć medycyny spersonalizowanej, w tym farmakogenetyki, możemy przewidzieć, jaka będzie przypuszczalna reakcja dziecka na podany farmaceutyk. Dzięki temu leczenie ma szanse stać się bezpieczniejsze i bardziej efektywne. Badaniem pozwalającym ustalić listę dozwolonych i zabronionych leków jest NOVA – nowoczesny, kompleksowy test genetyczny dla dzieci w wielu 0-18 lat.

test NOVA - badanie wrażliwości na leki

Test NOVA – podpowie, jak skutecznie leczyć dziecko

Panel farmakogenetyczny testu NOVA uwzględnia bardzo różne substancje lecznicze. Znajdują się w nim leki stosowane m.in. w leczeniu chorób onkologicznych, kardiologicznych, reumatologicznych, neurologicznych, a także wybrane antybiotyki. Łącznie test NOVA potrafi ocenić wrażliwość dziecka na 32 różne substancje stosowane w leczeniu.

test NOVA - grupy badanych leków

Dzięki wynikowi tego badania dowiesz się, które leki są dla niego bezpieczne, a które mogą działać toksycznie. Musisz wiedzieć, że efekty uboczne nieprawidłowego dobrania leków trwają czasem bardzo długo. Realizując badanie, masz szansę im zapobiec. Ponadto test NOVA dostarcza wiedzy, która może pomóc w doborze skutecznego leczenia również w dorosłości – geny się nie zmieniają, co oznacza, że mają wpływ na skuteczność leczenia przez całe życie.

Wynik badania jest dokładnie konsultowany przez wybitnego specjalistę Profesora Roberta Śmigla (genetyk, pediatra metaboliczny, pediatra, neonatolog), który po wykonaniu badania daje konkretne i jasne zalecenia.