Jak zwiększyć bezpieczeństwo szczepień ochronnych?

Jak powszechnie wiadomo szczepienia ochronne przyczyniły się do wyeliminowania wielu chorób, które przez stulecia zabijały miliony ludzi na całym świecie. Jednak coraz częściej pojawiają się informacje, które podważają bezpieczeństwo szczepionek, gdyż mogą one wywoływać niepożądane odczyny poszczepienne i prowadzić przy tym do poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Szczepić czy nie – jakie badanie ci pomoże?
Szczepić czy nie – jak sprawdzić, czy szczepienie jest bezpieczne?
Szczepić czy nie – co możesz zrobić żeby szczepienie było bezpieczne?

Szczepić czy nie – jakie badanie ci pomoże?

Rodzice, bombardowani często sprzecznymi informacjami na ten temat mają obawy w związku z poddaniem dziecka obowiązkowemu szczepieniu. Wystąpienie niepożądanego odczynu poszczepiennego jest związane z indywidualną reakcją organizmu na szczepionkę, dlatego warto wykonać badanie genetyczne, które pozwoli m.in. na dokładną ocenę czy u danego dziecka takie ryzyko istnieje, czy występuje u niego wrażliwość na składniki zawarte w szczepionce.

Szczepić czy nie – jak sprawdzić, czy szczepienie jest bezpieczne?

Niektóre osoby nie mogą być szczepione z powodów związanych ze stanem zdrowia. Przeciwwskazaniem do szczepienia są m.in.ostre stany chorobowe i wystąpienie reakcji anafilaktycznej po poprzednim szczepieniu. Jednak nie zawsze dysponujemy odpowiednią wiedzą pozwalającą przewidzieć jak organizm zareaguje na daną szczepionkę. Wykonując testNOVA można sprawdzić czy dana osoba wykazuje nietolerancję na składniki zawarte zarówno w szczepionkach, jak i w innych lekarstwach (m.in. antybiotykach, lekach kardiologicznych czy gastrologicznych). TestNOVA pozwala również na wykrycie chorób układu odpornościowego, które są przeciwwskazaniem do szczepienia preparatami zawierającymi żywe drobnoustroje (np. szczepionka przeciw gruźlicy, odrze, śwince, różyczce), gdyż istnieje duże ryzyko wywołania choroby zakaźnej wirusem lub bakterią zawartą w szczepionce.

Szczepić czy nie – co możesz zrobić żeby szczepienie było bezpieczne?

Wieloetapowe kontrole szczepień oraz badanie lekarskie kwalifikujące do szczepienia mogą okazać się niewystarczające w 100% do oceny bezpieczeństwa szczepionki. Dlatego tak ważne jest wykonanie badania genetycznego, które może wykazać nieprawidłowości nawet u dzieci, które wydają się całkowicie zdrowe. Poszerzając diagnostykę o testNOVA rodzice przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa szczepień u swoich dzieci oraz do podjęcia odpowiednich, świadomych kroków w zakresie ewentualnej modyfikacji schematu szczepień.