Nadwrażliwość na leki

Nadwrażliwość na leki to niespodziewana, szkodliwa reakcja na lek podawany zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Inaczej o takiej sytuacji można powiedzieć, że jest alergia na dany preparat. W tym miejscu należy wyraźnie zaznaczyć, iż reakcja ta ma charakter całkowicie odmienny od reakcji niepożądanych, które są zazwyczaj są przewidywalne i występują względnie często po stosowaniu leków z konkretnych grup albo po przedawkowaniu substancji czynnych. Alergia może wystąpić w przypadku podawania leków bez względu na ich formę (doustnie, dożylnie, domięśniowo, podskórnie i inne).

Jak często występuje nadwrażliwość na leki?
Jakie są przyczyny nadwrażliwości na leki?
Jakie są objawy nadwrażliwości na leki?
Jakie są sposoby leczenia nadwrażliwości na leki?

Jak często występuje nadwrażliwość na leki?

Reakcja nadwrażliwości na leki jest trudna do oszacowania pod względem częstości występowania. Przyjmuje się że występuje u około 5-10% pacjentów.

Jakie są przyczyny nadwrażliwości na leki?

Nie da się przewidzieć takich reakcji, jednakże można zauważyć, że w konkretnych przypadkach taka sytuacja występuje częściej. Do takich przyczyn należą: uwarunkowana genetycznie, większą częstotliwość i dłuższy czas stosowania leków z jednej grupy, inne choroby występujące u chorego, płeć kobieca, aktualny stan zdrowia.

Jakie są objawy nadwrażliwości na leki?

  • zmiany skórne najczęściej o charakterze pokrzywki lub osutki
  • obrzęk tkanek miękkich
  • gorączka
  • bóle mięśni i stawów
  • powiększenie węzłów chłonnych
  • duszność
  • wymioty, nudności lub biegunka

Jakie są sposoby leczenia nadwrażliwości na leki?

Leczenie nadwrażliwości na leki jest przyczynowe i wszczynane w razie wystąpienia objawów. Chorych, u których można podejrzewać taką reakcję, powinno się poinformować o objawach alergii i zaopatrzyć w leki doraźne (leki przeciwhistaminowe w łagodnych reakcjach, glikokortykosteroidy w cięższych a w razie zagrożenia życia ampułkostrzykawki z adrenaliną). Nie ma możliwości wyleczenia nadwrażliwości na leki, a najważniejsze jest konsekwentne unikanie leków, które wywołały kiedyś dolegliwości. Dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o swojej historii podczas pierwszej wizyty aby nie dopuścić do przepisania niebezpiecznych preparatów dla pacjenta.