SANCO + NOVA – zdrowie Twojego dziecka w dwóch krokach

Jeśli chcesz w sposób kompleksowy zadbać o zdrowie dziecka, możesz zacząć to robić jeszcze zanim przyjdzie na świat. Wystarczą dwa badania genetyczne: prenatalne (SANCO) i po narodzinach (NOVA). Realizacja tych badań pozwala w wielu przypadkach ochronić zdrowie i życie dziecka, a najczęściej – po prostu uzyskać spokój, że maluch rozwija się prawidłowo.

SANCO + NOVA - kompleksowe badanie genetyczne

SANCO i NOVA – dwa kroki do zdrowia

Nieprawidłowości w genach mogą skutkować różnymi chorobami. I chociaż zmiana genów nie jest możliwa, mając świadomość tych wad można w pewnym stopniu się do nich dostosować. To właśnie dlatego warto wykonać badania genetyczne: jeszcze zanim maluch się urodzi (SANCO) i gdy jest już na świecie (NOVA).

Badanie SANCO pozwala wykryć nieprawidłowości chromosomalne (które mogą skutkować np. zespołem Downa), a test NOVA polega na analizie pojedynczych genów w kierunku aż 12 tysięcy mutacji. To dwa proste kroki, które umożliwiają poznanie pełnego obrazu stanu zdrowia dziecka.

KROK 1: Badanie genetyczne SANCO

Test SANCO jest badaniem prenatalnym. To oznacza, że jeszcze w ciąży umożliwia sprawdzenie, czy u dziecka mogą występować najczęstsze wady genetyczne, np. zespół Downa, Edwardsa czy Patau. Zwykle rezultat badań pozwala zyskać spokój, a jeśli ich wynik jest nieprawidłowy – rodzice i lekarze mogą odpowiednio przygotować się do narodzin dziecka.

KROK 2: Badanie genetyczne NOVA

To badanie dedykowane jest z kolei dzieciom po narodzinach (do 18. roku życia). Dzięki niemu możesz przebadać dziecko w kierunku 87 różnych chorób wrodzonych. To schorzenia, które dotyczą aż 1 na 400 dzieci! Bywa, że maluchy na początku uważa się za zdrowe, a pierwsze symptomy obejmują np. ulewanie, gorączkę czy wysypkę.

zapytaj eksperta o korzyści z wykonania badania

Wiele z tych schorzeń może niestety wiązać się z groźnymi powikłaniami, np. upośledzeniem, uszkodzeniem organów czy nawet śmiercią… Wczesne ich wykrycie jest więc kluczowe dla zdrowia dziecka.

Co ważne, test NOVA daje możliwość określenia też wrażliwości malucha na 32 leki, co pozwala zastosować skuteczne i bezpieczne leczenie, np. antybiotykami.

SANCO i NOVA - porównanie

Badania genetyczne – innowacja i bezpieczeństwo

Badanie prenatalne SANCO jest bezpiecznym testem nowej generacji, który wykonuje się na podstawie krwi przyszłej mamy. NOVA jest natomiast realizowany na podstawie wymazu z buzi dziecka – pobranie próbki jest szybkie i wygodne, a dziecko nie jest narażone na nieprzyjemne procedury. Test NOVA to najpewniejsze badanie tego typu na świecie.

dr Renata Posmyk

Dr n. med. Renata Posmyk

specjalista genetyki klinicznej, Członek Polskiego Towarzystwa Genetyki Człowieka

,,Blisko 100 chorób diagnozowanych w teście NOVA, dziedziczy się w większości w sposób autosomalnie recesywny. W związku z powyższym rodzice chorego dziecka są obligatoryjnymi nosicielami konkretnych mutacji, które odpowiadają za wykryte schorzenie. Z jednej strony, z faktem takiego nosicielstwa wiąże się duże ryzyko (25%), że kolejne dziecko danej pary będzie chore, ale drugiej strony – jest też duża nadzieja, że aż 50% potomstwa będzie zdrowym nosicielem po rodzicach i kolejne 25% nadziei na to, że dziecko nie odziedziczy żadnej mutacji po rodzicach. Rozpoznając rzadką chorobę u dziecka i nosicielstwo u rodziców, dajemy też szansę rodzicom w ciąży do przeprowadzenia celowanej diagnostyki prenatalnej. Pewność diagnozy u chorego dziecka, świadomość swojego nosicielstwa i ryzyka urodzenia chorego dziecka, bardzo często zaważa na podjęciu decyzji o kolejnym potomstwie. Wiedza i świadomość tego, że matka będzie miała optymalną opiekę, a przeprowadzone badania odpowiedzą na fundamentalne pytanie – czy jej dziecko jest zdrowe?– rozwiązuje problemy wielu rodzin żyjących w niepewności i bezradności.’’
*****

Test NOVA daje szczegółową wiedzę w następujących obszarach: