Jak możesz najlepiej chronić zdrowie noworodka i zadbać o jego prawidłowy rozwój? Z testem NOVA to proste!

Okres noworodkowy to najlepszy czas dla rodzica, aby ochronić zdrowie swojego dziecka. To czas, w którym możesz zrobić dla dziecka najwięcej. Możesz uchronić je m.in przed częstymi infekcjami i pobytami w szpitalu, skutkami ubocznymi popularnie stosowanych leków, nieskutecznym leczeniem antybiotykiem, ciężkimi niepożądanymi odczynami poszczepiennymi oraz wieloma innymi komplikacjami zdrowotnymi.

Wykonując test NOVA możesz:

 

  • Przekonać się, czy szczepienia profilaktyczne będą bezpieczne dla Twojego dziecka
  • Bezpiecznie wprowadzić wszystkie pokarmy do diety dziecka, bez ryzyka
  • Ochronić swoje dziecko przed częstymi infekcjami, które nierzadko wiążą się z poważnymi konsekwencjami (w tym nawet sepsą czy nowotworami) oraz z pobytem w szpitalu
  • Dowiedzieć się, jakich czynników powinno unikać dziecko np. niektóre dzieci powinny unikać jedzenia bobu a nawet wdychania jego pyłków ponieważ może to doprowadzić chociażby do żółtaczki, inne nie mogą być głodzone – zbyt długa przerwa od posiłku może doprowadzić do śpiączki
  • Zwiększyć skuteczność leczenia dziecka, dzięki informacji o tym, w przypadku których leków należy zwiększyć dawkę, aby uzyskać efekt terapeutyczny.
  • Uchronić swoje dziecko przed niedorozwojem umysłowym, padaczkami, autyzmem jeżeli są one powikłaniami niezdiagnozowanej choroby wrodzonej – takich objawów można byłoby uniknąć, gdyby choroba została wcześniej wykryta
  • Zadbać o bezpieczną narkozę
  • Uniknąć skutków niepożądanych wybranych leków

W jaki sposób?

Każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko było zdrowe i nigdy nie chorowało oraz żeby rozwijało się szybko i bezproblemowo. Na zdrowie Twojej pociechy wpływa wiele czynników ale spośród nich najistotniejsze są geny.

Informacje zapisane w genach dziecka mają decydujący wpływ na jego rozwój. To od nich może zależeć to, czy dziecko będzie w przyszłości często chorowało, czy będzie mogło spożywać wszystkie produkty, czy będzie mogło być poddawane bezpiecznie narkozie, jakie leki będą wywoływały u niego skutki uboczne a nawet to, jaka dawka leku będzie skuteczna oraz wiele innych ważnych kwestii związanych ze zdrowiem. Choć samych genów nie potrafimy dziś jeszcze zmienić, to jednak współczesna medycyna potrafi już zapobiegać skutkom występowania konkretnego genu lub zmian w określonych genach u dziecka.

Takim skutkiem zmiany w genie jest wystąpienie choroby wrodzonej u dziecka. Choć jak sama nazwa wskazuje z taką chorobą dziecko przychodzi już na świat to, jej objawy pojawiają się dopiero wtedy, gdy dziecko ma kontakt z określonym czynnikiem aktywującym. To może być np. jakiś pokarm, lek, szczepienie profilaktyczne itp. Rodzic myśli więc, że np. to szczepienie spowodowało chorobę u dziecka. Tymczasem podanie szczepionki profilaktycznej tylko aktywowało chorobę, z którą dziecko przyszło na świat i prędzej czy później i tak jej objawy prawdopodobnie wystąpiłyby.

Przykłady objawów, którym możesz zapobiec dzięki wykonaniu testu NOVA

Przykładem może być tutaj chociażby fruktozemia czyli nietolerancja fruktozy (cukru zawartego w owocach). Dziecko rodzi się całkowicie zdrowe i do momentu, kiedy jego dieta nie zostanie rozszerzona o owoce lub soki owocowe nie ma żadnych niepokojących objawów. Natomiast, gdy zje po raz pierwszy pokarm zawierający fruktozę mogą pojawić się u niego: biegunka, wymioty, osłabienie, zahamowanie rozwoju psychoruchowego oraz fizycznego, uszkodzenie nerek i wiele innych objawów. One nie muszą wystąpić jeśli rodzic wie, że dziecko powinno unikać fruktozy, a taką wiedzę zyskuje wykonując test NOVA.

Innym przykładem może być wrodzony niedobór karnityny. Dziecko z niedoborem karnityny rodzi się zdrowe, a pierwsze objawy mogą się pojawić po kilku miesiącach lub nawet latach. Rodzic jest więc zupełnie nieświadomy zagrożenia zdrowia dziecka i tego że brak karnityny w organizmie malca zaczyna go ‘po cichu’ wyniszczać. Nieleczony wrodzony niedobór karnityny może prowadzić do głębokiej niepełnosprawności intelektualnej i fizycznej – u dziecka postępuje osłabienie i zanik mięśni (co może oznaczać, że dziecko będzie wymagało poruszania się na wózku). Życie dziecka to ciągłe cierpienie – problemy pojawiają się również ze strony układu pokarmowego, co oznacza częste wymioty, brak apetytu. Chory na niedobór karnityny często zapada na infekcje, odczuwa przewlekłe zmęczenie, bóle głowy. Niestety dochodzi również do niewydolności wątroby i nerek, a także zaburzeń pracy serca. Życie dziecka i jego rodziców to nieustanne wizyty u lekarzy, rehabilitacja, drogie i długotrwałe badania mające na celu poznanie przyczyny postępującego złego stanu zdrowia. Na tym etapie może być już za późno, aby uratować życie dziecka. Najważniejsze jest tutaj jednak to, że tak być nie musi. Tym wszystkim skutkom choroby można zapobiec!

Inny scenariusz jest taki, że rodzic wie, że dziecko ma niedobór karnityny. Taką wiedzę daje mu właśnie test NOVA wykonany zaraz po urodzeniu dziecka – wtedy, kiedy jest ono zdrowe i nie wykazuje żadnych niepokojących objawów. W 5 tygodniu życia dziecka rodzic otrzymuje wynik, który wskazuje że dziecko ma wrodzony niedobór karnityny. W pierwszym momencie na pewno jest to stres i szok. Niepotrzebnie – to wiedza, dzięki której można od razu zacząć działać i uratować życie swojej pociechy. Leczenie w tym wypadku jest bardzo proste. Należy uzupełnić niedobory karnityny poprzez stosowanie odpowiedniego suplementu (oczywiście pod kontrolą lekarza). Dzięki takiej suplementacji choroba nie postępuje. Dziecko normalnie się rozwija – bez bólu i w żaden sposób nie widać po nim, że urodziło się z chorobą wrodzoną.
Częste infekcje również mogą być związane z naszymi genami.

Czy częste infekcje u dziecka powinny Cię zaniepokoić?

Większość rodziców jest pogodzonych z faktem, że dzieci często chorują. Szczególnie jeśli maluch uczęszcza do żłobka albo przedszkola. Częste infekcje mogą być jednak objawem wrodzonych niedoborów odporności, a ich wczesne wykrycie pozwoli uchronić Twoje dziecko nie tylko przed częstymi infekcjami ale przede wszystkim przed ich groźnymi powikłaniami takimi jak sepsa czy chociażby nowotwory – białaczka, chłonniak.

Skutki uboczne leków – również możesz ich uniknąć!

Każdy z nas spotkał się ze skutkami ubocznymi niektórych leków. Czasem jest to podwyższone ciśnienie, kłopoty ze snem, zawroty głowy, nudności czy biegunka. Takie skutki choć są przyczyną dyskomfortu zwykle nie zagrażają zdrowiu ani życiu i ustępują po przerwaniu leczenia. Zdarza się jednak, że nasz organizm nie potrafi rozkładać jakiejś substancji zawartej w leku. W tej sytuacji skutki uboczne jego stosowania mogą być znacznie bardziej dotkliwe, a w niektórych sytuacjach nawet zagrażać życiu. To, czy dany lek może wywołać u dziecka ciężkie skutki uboczne takie jak chociażby krwawienie oraz czy w ogóle leczenie nim będzie skuteczne również jest zapisane w naszych genach.

Wykonując test NOVA dowiesz się, których leków nie powinieneś podawać dziecku ze względu na ryzyko poważnych skutków ubocznych a także jakie powinno być prawidłowe dawkowanie (zachowanie standardowej dawki, obniżenie dawki leku czy jej podwyższenie).

Test NOVA da Ci informację na temat właściwego stosowania ponad 200 leków zawierających 32 substancje lecznicze. Wśród nich są:

  • Antybiotyki (jak gentamycyna, często podawana dzieciom w stanach zapalnych skóry, czy zapaleniu spojówek) – podanie nieodpowiedniej dawki może się skoczyć utratą słuchu.
  • Lanzoprazol (stosowany na przykład przy problemach z częstym ulewaniem) – podanie nieodpowiedniej dawki może skutkować zawrotami głowy, wymiotami, czy bólami brzucha.
  • Warfaryna (podawana przy problemach z układem krwionośnym) – nieodpowiednia dawka może spowodować krwotok.
  • Metoprolol (tzw. betabolker, który obniża ciśnienie tętnicze) – źle dobrana dawka może powodować problemy z rytmem serca, czy bóle i zawroty głowy.

Fragment wyniku testu NOVA określający indywidualne dawkowanie substancji leczniczych:

Kiedy najlepiej wykonać test NOVA?

Test NOVA możesz wykonać już w drugiej dobie życia dziecka. Próbkę do badania stanowi wymaz z policzka (łatwy do pobrania oraz w pełni bezpieczny i bezbolesny). Dlatego jeśli jesteś jeszcze w ciąży możesz zamówić specjalny zestaw, dzięki któremu położna pobierze próbkę zaraz po narodzinach dziecka (jeszcze w szpitalu).
Jeśli jesteś mamą noworodka możesz taką próbkę pobrać samodzielnie (nawet podczas snu dziecka) lub w jednej z naszych 200 przychodni.

Integralną częścią testu NOVA jest konsultacja wyniku ze specjalistą genetykiem.

Wyniki testu NOVA są konsultowane przez naszego specjalistę – cenionego specjalistę z zakresu genetyki, pediatrii i neonatologii. Dzięki temu masz pewność pewność, że rezultat badania będzie dla Ciebie zrozumiały. Podczas konsultacji możesz zadać wszelkie pytania związane z wynikiem badania. Lekarz udzieli także porad co do dalszej opieki nad dzieckiem.
dr n. med.  Renata Posmyk*****
Sprawdź naszych pozostałych specjalistów

zadzwon do nasBezpłatna konsultacja