Padaczka i drgawki u dzieci – możliwe przyczyny

Padaczka (inaczej epilepsja) świadczy o zaburzeniach pracy mózgu. Jest chorobą, która nie ma jednej przyczyny. Mogą ją wywołać urazy głowy, przebyte infekcje albo guzy mózgu. Padaczka często pojawia się też w przebiegu genetycznych chorób metabolicznych.

W niewyjaśnionych przypadkach padaczki (i drgawek) u dziecka, warto jak najszybciej wykonać test NOVA, który pozwoli za jednym razem wykluczyć aż 87 chorób mogących mieć wpływ na powstanie takiego stanu u dziecka.

W Polsce na padaczkę cierpi aż 400 000 osób, przy czym najczęściej diagnozuje się ją w dzieciństwie lub we wczesnej młodości. Czym jest padaczka i co ją powoduje? Czy są sposoby na szybkie rozpoznanie przyczyny napadów padaczkowych?

Zadzwoń i dowiedz się więcej o badaniu NOVA:

665 761 131575 300 321

Padaczka – gdy przez mózg dziecka przetacza się burza elektryczna

Padaczka jest chorobą neurologiczną. Świadczy o przejściowych zaburzeniach czynności mózgu. W trakcie napadu padaczkowego dochodzi do nagłych wyładowań elektrycznych w obrębie komórek nerwowych. To tak, jakby przez głowę chorego przetaczała się istna burza elektryczna.  I to właśnie ona jest odpowiedzialna za wspomniane napady padaczkowe. Wyróżnia się wiele typów takich napadów, a ich objawy są bardzo zróżnicowane. Większość z nas padaczkę kojarzy z drgawkami. I słusznie, jednak nie jest to objaw, który musi wystąpić podczas ataku (zwłaszcza u dzieci). Niekiedy jedynym symptomem napadu padaczkowego są kilkusekundowe zaburzenia świadomości, podczas których dziecko wydaje się być zamyślone czy też „wyłączone”.

Napady padaczkowe dzielimy generalnie na uogólnione oraz częściowe. Z napadami uogólnionymi mamy do czynienia wtedy, gdy do wyładowań elektrycznych dochodzi w obu półkulach mózgu jednocześnie. W trakcie takiego napadu dziecko zazwyczaj całkowicie traci świadomość. W przypadku napadów częściowych (tzw. ogniskowych), wyładowania elektryczne dotyczą tylko pewnego obszaru mózgu, a podczas ataku dziecko może być częściowo świadome.

Warto dodać, że wystąpienie jednego ataku drgawek, nie wystarczy do zdiagnozowania padaczki u dziecka. Żeby ją stwierdzić, napady muszą się powtarzać. A co może być przyczyną drgawek u dziecka?

Komplikacje przy porodzie, urazy głowy, infekcje, guzy mózgu – różne przyczyny padaczki u dzieci

Najczęstszym powodem padaczki u dzieci jest uszkodzenie mózgu, które powstało już w życiu płodowym albo dopiero przy porodzie. W trakcie porodu może bowiem dojść do poważnego niedotlenienia mózgu, co będzie skutkować jego uszkodzeniem. Oczywiście nie każde dziecko, u którego doszło do takiego niedotlenienia będzie zmagało się z padaczką. Jednak im dłużej mózg dziecka jest odcięty od tlenu, tym ryzyko wystąpienia u niego epilepsji staje się większe.

Padaczka u dziecka może wystąpić się również w wyniku urazu głowy, spowodowanego np. silnym uderzeniem czy upadkiem z wysokości. Co ciekawe, pierwsze objawy tzw. padaczki pourazowej mogą pojawić się zarówno bezpośrednio po urazie (np. po kilku godzinach od zdarzenia), jak i po kilku miesiącach, a nawet latach.

Napady padaczkowe mogą też wystąpić w przebiegu takich chorób jak zapalenie opon mózgowych, opryszczkowe zapalenie mózgu, toksoplazmoza czy cytomegalia. Niestety mogą też sygnalizować, że w mózgu dziecka rośnie guz.

test NOVA - zadzwoń i dowiedz się więcej

Genetyczne choroby metaboliczne – one też mogą być przyczyną drgawek i padaczki u dziecka

Choroba syropu klonowego, argininemia, fenyloketonuria czy cytrulinemia to tylko kilka spośród wielu metabolicznych chorób genetycznych, w których występują napady drgawek i padaczka. Objawy genetycznych chorób metabolicznych mogą być bardzo zróżnicowane.

Często dotyczą ośrodkowego układu nerwowego. Dziecko ciepiące na taką chorobę będzie miało nie tylko napady drgawek, ale też nieprawidłowe napięcie mięśni (wzmożone lub osłabione) czy zaburzenia w rozwoju psychoruchowym. Do tego może pojawić się senność lub nadpobudliwość oraz bóle i zawroty głowy.

Dowiedz się, co jest przyczyną drgawek u dziecka

Twoje dziecko ma drgawki? Możesz dowiedzieć się, czy ich przyczyną jest wrodzona wada metaboliczna, wykonując kompleksowe badanie genetyczne NOVA. Pozwala ono przebadać dziecko na niemal 90 rzadkich wad wrodzonych jednocześnie. Wśród analizowanych chorób znajdują się również choroby odpowiedzialne za napady padaczkowe u dzieci. Robiąc badanie NOVA u swojego dziecka dajesz mu szansę na bardziej komfortowe życie. Po ustaleniu przyczyny padaczki, dziecko będzie mogło zostać poddane leczeniu, dzięki któremu być może uda się zmniejszyć liczbę ataków.

przeczytaj opinie o badaniu