Jak skutecznie leczyć padaczkę u dziecka?

Twoje dziecko ma padaczkę i drgawki wymagające terapii? A czy zdajesz sobie sprawę, że skuteczność i bezpieczeństwo leczenia mogą być zależne od… genów? Niektóre substancje lecznicze – w tym leki neurologiczne, np. kwas walproinowy (Convulex, Depakine, Dipromal, Valpro) – mogą być trochę inaczej przekształcane zależnie od organizmu. Z tego powodu działają wolniej bądź szybciej, a w niektórych sytuacjach powodują też skutki uboczne. Jako rodzic nie jesteś jednak bezradny – nowoczesne badania DNA pozwalają sprawdzić wrażliwość dziecka na wiele leków.

Zrób badanie DNA i dopasuj formę leczenia – bezpieczną i skuteczną

Leki obecnie dobierane są na podstawie danych wskazujących, że są one skuteczne dla większości przebadanej populacji [1]. Badania wskazują jednak, że to może być niebezpieczne – aż 2,2, miliona osób w USA trafia co roku do szpitala ze względu na niepożądane działania leków [2].

W zależności od tego, co jest zapisane w genach dziecka, różne substancje i ich dawki mogą być dla malucha bezpieczne i efektywne. Dotyczy to także leków, które wykorzystuje się do terapii padaczki.

Dzięki nowoczesnej diagnostyce lekarze i rodzice mają jednak coraz większy wpływ na bezpieczeństwo i skuteczność leczenia najmłodszych pacjentów. Jednym z takich badań jest właśnie test NOVA, który sprawdza wrażliwość dziecka na 32 substancje lecznicze – w tym stosowane przy leczeniu padaczki i drgawek, np.:

  • kwas walproinowy (Convulex, Depakine, Dipromal, Valpro)
  • karbamazepina (Amizepin, Finlepsin, Neurotop, Tegretol)
  • fenytoina (Phenytoinum WZF, Epanutin parenteral)
  • klobazam (Frisium 10)
  • diazepam (Neorelium, Relanium, Relsed)

Badanie wrażliwości na leki – sprawdź pełną lista leków

Wynik badania to bardzo ważna informacja na całe życie, która pozwala:

  • dobrać skuteczne leki i ich dawki w leczeniu padaczki i drgawek;
  • zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych po podaniu leków;
  • zadbać o bezpieczną i efektywną terapię nie tylko problemów neurologicznych, ale też innych (np. kardiologicznych, onkologicznych, infekcji wymagających antybiotyków).

 

prof. Iwona WybrańskaProf. Iwona Wybrańska, UJ Katedra Biochemii Klinicznej Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum:

,,Test Nova, określając wrażliwość na wybrane substancje stosowane w lekach, uskutecznia proces leczenia i terapii. Przede wszystkim pozwala uniknąć w przyszłości podawania leków mogących pacjentowi zaszkodzić, wejść w niebezpieczne interakcje z innymi substancjami lub nie przynieść oczekiwanego efektu leczenia. Jest to ważna informacja dla pacjenta, lekarza i farmaceuty.’’

Przyczyny drgawek i padaczki także mogą być zapisane w genach…

Czy istnieje całkowita pewność, dlaczego Twoje dziecko ma padaczkę lub drgawki? Poznanie przyczyny problemu jest ogromnie ważne, ponieważ pozwala lepiej dobrać leczenie i ochronić dziecko przed możliwymi powikłaniami czy objawami. Jedną z przyczyn tego typu problemów neurologicznych może być choroba wrodzona – np. argininemia, cytrulinemia czy zespół Dravet.

test NOVA opinie lekarzy

Wykonując test NOVA, możesz dodatkowo przebadać dziecko w kierunku wielu tego typu schorzeń i sprawdzić, czy nie stoją one za obecnością drgawek czy padaczki – dowiedz się więcej.

Wrażliwość dziecka na leki – dowiedz się więcej

Padaczka i drgawki u dzieci – możliwe przyczyny

Źródła:

[1] M. Czernicka, W. Czernicki, Farmakogenomika – w drodze ku medycynie spersonalizowanej, „Laboratorium” 2011, 5-6.

[2] T. Bochenek, W. Lasoń, Medycyna zindywidualizowana i farmakogenomika w leczeniu schorzeń ośrodkowego układu nerwowego – przyszłość farmakoterapii czy kolejne wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej?, „Zdrowie Publiczne i Zarządzanie” 2013, 11 (1).