Bezpieczeństwo i skuteczność w doborze leków

Każde dziecko będzie trochę inaczej reagować na substancję aktywną zawartą w leku. Wszystko zależy od tego, jak szybko przekształca się ona w jego organizmie. Dla jednego dziecka dany lek może być całkowicie bezpieczny, podczas gdy dla innego ta sama substancja będzie silnie toksyczna. Co o tym decyduje? Przede wszystkim geny.

Wykonując test NOVA dowiesz się, które leki są bezpieczne dla Twojego dziecka, a które mogą powodować nasilenie działań niepożądanych i przez to nigdy nie powinny być mu podawane.

 

wrażliwość na leki

prof. Iwona Wybrańska

Prof. Iwona Wybrańska

Katedra Biochemii Klinicznej Uniwersytet Jagielloński – Collegium Medicum

,,Test Nova, określając wrażliwość na wybrane substancje stosowane w lekach, uskutecznia proces leczenia i terapii. Przede wszystkim pozwala uniknąć w przyszłości podawania leków mogących pacjentowi zaszkodzić, wejść w niebezpieczne interakcje z innymi substancjami lub nie przynieść oczekiwanego efektu leczenia. Jest to ważna informacja dla pacjenta, lekarza i farmaceuty.’’
*****

Tolerancja leków – pod tym względem każdy z nas jest inny

Różnimy się od siebie pod wieloma względami, również pod względem tempa metabolizowania (przekształcania) substancji zawartych w lekach. U jednych ten metabolizm jest szybszy, u innych wolniejszy. Podanie dużej dawki leku osobie, która wolno go metabolizuje może wywołać skutki uboczne, ponieważ substancja lecznicza będzie za długo obecna w organizmie. Z kolei zaaplikowanie niskiej dawki leku osobie z szybkim metabolizmem, może spowodować, że lek zwyczajnie nie zadziała. Jeśli chcemy mówić o skutecznej i bezpiecznej terapii, lek powinien być więc jak najlepiej dopasowany do pacjenta. Chcąc dobrać odpowiedni farmaceutyk, lekarz powinien kierować się przede wszystkim jego genotypem. Dlaczego?

W rozkładzie leków w organizmie uczestniczą enzymy

To czy dany enzym będzie prawidłowo spełniał swoje zadania zależy natomiast od genów. Gdy w obrębie jakiegoś genu dojdzie do mutacji, aktywność enzymu może zostać zaburzona i wtedy lek nie będzie  poprawnie się rozkładał. Dlatego przy dobieraniu dziecku leku, tak ważna jest znajomość jego profilu genetycznego.

Korzystając z osiągnięć medycyny spersonalizowanej, w tym farmakogenetyki, możemy przewidzieć, jaka będzie przypuszczalna reakcja dziecka na podany farmaceutyk. Dzięki temu leczenie ma szanse stać się bezpieczniejsze i bardziej efektywne. Badaniem pozwalającym ustalić listę dozwolonych i zabronionych leków jest NOVA – nowoczesny, kompleksowy test genetyczny dla dzieci w wielu 0-18 lat.

test NOVA - badanie wrażliwości na leki

Badanie wrażliwości na leki - dowiedz się więcej

Leki – substancje stosowane w terapii chorób – mają za zadanie doprowadzenie zmienionego chorobowo stanu pacjenta do stanu fizjologicznego. Jako substancje biologicznie aktywne nie są one obojętne dla organizmu ludzkiego, a oprócz korzystnego działania wykazują także szereg działań niepożądanych, których ryzyko wzrasta w przypadku ich niewłaściwego stosowania.
W ciągu ostatnich dwóch dekad nastąpił bardzo dynamiczny rozwój badań genetycznych, także dotyczących zależności pomiędzy zmiennością genetyczną a reakcją organizmu na leczenie. Dziedzinę badań zajmującą się tym obszarem medycyny nazwano farmakogenetyką. Dla większości z nas jest oczywiste, że pewne cechy mogą być uwarunkowane genetycznie, tj. dziedziczone po rodzicach lub będące wynikiem wystąpienia mutacji w określonych genach. Zdajemy sobie sprawę, że wiele cech (np. kolor oczu czy włosów, predyspozycje do niskiego lub wysokiego wzrostu, a niestety także do wystąpienia niektórych chorób) jest genetycznie uwarunkowanych. Nie każdy jednak wie, że podłoże genetyczne mogą mieć też indywidualne predyspozycje do reakcji na pewne leki.
Niektórzy z nas mogą w sposób niestandardowy reagować na podane leki: mogą okazać się nieskuteczne albo ich stosowanie może wiązać się z wysokim ryzykiem występowania działań niepożądanych, toksyczności czy też reakcji alergicznych.
Na podstawie badań naukowych i klinicznych międzynarodowe zespoły eksperckie opracowały szereg zaleceń dotyczących modyfikacji leczenia w oparciu o genotyp pacjenta, a część z tych zaleceń została także przeniesiona do ulotek dołączonych do leków – na podstawie decyzji agencji zajmujących się nadzorem nad bezpieczeństwem produktów leczniczych (np. Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków w Stanach Zjednoczonych czy Europejskiej Agencji Leków w Unii Europejskiej). Wynik badania genetycznego może być zatem pomocny w optymalizacji i indywidualizacji leczenia. Należy jednak pamiętać, że każdorazowa decyzja o modyfikacji leczenia powinna zostać podjęta przez lekarza, a samodzielna zmiana dawkowania leku lub zaprzestanie jego stosowania są niedopuszczalne i mogą być niebezpieczne dla zdrowia pacjenta.

Test NOVA – podpowie, jak skutecznie leczyć dziecko (w przypadku wystąpienia choroby)

Panel farmakogenetyczny testu NOVA uwzględnia bardzo różne substancje lecznicze. Znajdują się w nim leki stosowane m.in. w leczeniu chorób onkologicznych, kardiologicznych, reumatologicznych, neurologicznych, a także wybrane antybiotyki. Łącznie test NOVA potrafi ocenić wrażliwość dziecka na 32 różne substancje stosowane w leczeniu.

test NOVA - grupy badanych leków

Dzięki wynikowi tego badania dowiesz się, które leki są dla niego bezpieczne, a które mogą działać toksycznie. Musisz wiedzieć, że efekty uboczne nieprawidłowego dobrania leków trwają czasem bardzo długo. Realizując badanie, masz szansę im zapobiec. Ponadto test NOVA dostarcza wiedzy, która może pomóc w doborze skutecznego leczenia również w dorosłości – geny się nie zmieniają, co oznacza, że mają wpływ na skuteczność leczenia przez całe życie.

Każdy wynik testu NOVA omawia specjalista

Wyniki testu NOVA są omawiane przez naszego specjalistę – lekarza genetyka i pediatrę. Dzięki temu mają Państwo pewność, że rezultat badania będzie dla Państwa zrozumiały. Dodatkowo lekarz może wydać dalsze zalecenia dotyczące diagnostyki czy postępowania z dzieckiem.
*****
Dr n. med. Renata Posmyk 

Test NOVA daje szczegółową wiedzę w następujących obszarach:


Zamieszczono w: Leki

Komentarze zostały wyłączone.