Chcesz poznać przyczyny autyzmu? Problem może leżeć w wadliwych genach!

U 1 na 10 dzieci autyzm wynika z zaburzeń genetycznych. Jednym z zaburzeń genetycznych wywołujących autyzm są zaburzenia metaboliczne. Jeśli Twoje dziecko nie rozwija się tak jak rówieśnicy, warto zastanowić się, czy nie stoją za tym wrodzone choroby metaboliczne.

Autyzm – jakie są przyczyny autyzmu? Co wiemy o zaburzeniach autystycznych?

Mimo ogromnego rozwoju medycyny i genetyki, do dziś nie są znane dokładne przyczyny autyzmu. Ponieważ wiele chorób daje podobne objawy, po zauważeniu u dziecka objawów ze spektrum autyzmu, najczęściej jest ono kierowane na badania u neurologa, psychiatry oraz logopedy.

Jeśli zespół lekarzy nie określi jednoznacznej przyczyny zaburzeń, (np. badanie tomograficzne lub rezonansowe nic nie wykaże), warto zacząć szukać ich źródła w genach. Diagnostyka autyzmu nie jest łatwa, rozszerzenie jej o badania genetyczne może przybliżyć lekarza do trafnej diagnozy.

TestNOVA to badanie genetyczne, które pozwala poznać ewentualną przyczynę autyzmu. Zostało ono dostosowane do specjalnych potrzeb dzieci autystycznych. Jego wykonanie jest bezbolesne i bezstresowe, a pobranie próbki można obrócić w zabawę.

W sytuacji, gdy u dziecka pojawiają się zachowania autystyczne nieznanego pochodzenia, jest to jednoznaczne wskazanie, by Zrobić badanie genetyczne i sprawdzić, czy u podstaw problemu nie leżą zaburzenia związane z metabolizmem. Jeżeli przyczyną autyzmu jest zaburzenie metaboliczne, na rozwój dziecka negatywnie wpływa przede wszystkim dieta – po wykryciu choroby trzeba więc ją dostosować do potrzeb malucha.

W teście NOVA badanych jest aż 68 chorób metabolicznych, które mogą dawać objawy charakterystyczne dla autyzmu. Dzięki tak szerokiej wiedzy można w odpowiedni sposób zbilansować dietę dziecka i zadbać o jego stan zdrowia. Po wykluczeniu z diety produktów, które są szkodliwe dla malucha, przestanie dochodzić do uszkodzeń układu nerwowego, a co za tym idzie, objawy autystyczne zostaną zatrzymane. Możliwe jest nawet, że uda się je cofnąć!

Test Nova pozwala poznać ewentualne przyczyny autyzmu – dzięki temu można przywrócić szanse malucha na normalny rozwój

Przykładem choroby metabolicznej, która daje objawy podobne do autyzmu, jest fruktozemia. Standardowo dzieciom podaje się owoce, ponieważ są one zdrowe, jednak dziecko, które ma wrodzoną fruktozemię, nie ma enzymu odpowiedzialnego za rozkład fruktozy. Odkładanie w organizmie fruktozy z pokarmu może spowodować u malucha objawy ze spektrum autyzmu, a także doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Po zdiagnozowaniu fruktozemii jej leczenie jest proste – wystarczy wprowadzić odpowiednią dietę i wykluczyć z posiłków owoce oraz niektóre warzywa, by dziecko znów rozwijało się w prawidłowy sposób.

Jak widać na powyższym przykładzie, jeżeli pozna się zawczasu przyczynę autyzmu u dziecka, często można mu w bardzo łatwy sposób pomóc i wesprzeć jego rozwój. Pozwala na to test NOVA – badanie, które jest najszerszym dostępnym na polskim rynku badaniem genetycznym kierowanym dla najmłodszych. Badanie pozwala poznać ewentualne przyczyny autyzmu i przywrócić szanse malucha na normalny rozwój.

 

Przeczytaj także:

 1. Przeciwwskazania do szczepień – czy istnieją?
 2. Padaczka i drgawki u dzieci – możliwe przyczyny
 3. Zespół Dravet – jak wykryć i leczyć?
 4. Choroby metaboliczne  u dzieci
 5. Badania przesiewowe dzieci – możesz je rozszerzyć!
 6. Chcesz poznać przyczyny autyzmu? Problem może leżeć w wadliwych genach!
 7. Słaba odporność – czy jest niebezpieczna?
 8. Kwalifikacja do szczepień
 9. Mukowiscydoza u dzieci 
 10. Badania przed szczepieniem – upewnij się jak bezpiecznie szczepić dziecko wykonując kompleksowe badanie
 11. Zaburzenia metaboliczne u dzieci z autyzmem