Rozwój psychoruchowy

Czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo? Martwisz się, czy zacznie chodzić w odpowiednim czasie? Kiedy zacznie mówić? Czy właściwie reaguje na Twój głos?

Na prawidłowy rozwój Twojego dziecka ma wpływ wiele czynników. Jednym z bardziej kluczowych jest poprawność przemian, które odbywają się we wszystkich komórkach jego organizmu. Dotyczy to oczywiście także– a może przede wszystkim – komórek ośrodkowego układu nerwowego (w tym mózgu), które odpowiadają za prawidłowy rozwój psychoruchowy. Takie przemiany nazywa się metabolizmem.

Metabolizm kojarzy nam się głównie z odchudzaniem i spalaniem kalorii. Tymczasem za tym pojęciem kryje się tak naprawdę całokształt wszystkich reakcji chemicznych zachodzących w komórkach ciała. Dzięki metabolizmowi dostarczone do organizmu substancje pokarmowe mogą być wykorzystane do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju.

metabolizm w 3 krokach

Metabolizm w trzech krokach:

  1. Przyjmowany przez nas pokarm jest trawiony w układzie pokarmowym.
  2. Strawione substancje przedostają się do krwi i są rozprowadzane do wszystkich komórek naszego organizmu.
  3. W komórkach zachodzą bardzo skomplikowane procesy przetwarzania tych substancji. W ich wyniku organizm otrzymuje kluczowe do funkcjonowania składniki. Takie przemiany określamy właśnie jako metabolizm. Jeśli jednak mechanizm ten jest zaburzony, skutki mogą być bardzo niebezpieczne. W komórkach gromadzą się wtedy szkodliwe substancje, które wraz z krwią transportowane są po całym organizmie. Uszkadzają one tkanki i narządy – w tym mózg i układ nerwowy. Zaburzenia w przetwarzaniu substancji mogą skutkować także brakiem jakiegoś ważnego składnika, który jest istotny dla działania organizmu. To również może powodować poważne konsekwencje zdrowotne, np. opóźnienie rozwoju, spektrum objawów autyzmu, padaczki i wiele innych.

W organizmie, czyli także w mózgu, zachodzą tysiące różnych reakcji chemicznych. Jak wpływają one na zdrowie Twojego dziecka? Co dzieje się, gdy któraś z nich nie przebiega prawidłowo? Jak przebiega metabolizm?

Zachodzące w organizmie reakcje chemiczne nie są przypadkowe. Są zorganizowane w całe szlaki metaboliczne, które tworzą szereg następujących po sobie reakcji. O tym, jak szybko (i czy prawidłowo) przebiega dana reakcja, decydują enzymy – duże, w większości białkowe cząsteczki. To za sprawą enzymów jedna substancja (substrat) może się przekształcić w drugą (produkt). O aktywności enzymów w dużej mierze decydują natomiast geny. Dostarczają one bowiem instrukcji do ich budowy.

Gdy w metabolizmie coś pójdzie nie tak…

Zmiana w pojedynczym genie może sprawić, że dany enzym nie będzie działał prawidłowo. To spowoduje natomiast zaburzenie szlaku metabolicznego. I tak jedna substancja – zamiast przekształcić się w drugą, potrzebną do prawidłowego funkcjonowania organizmu – zacznie gromadzić się w nim w toksycznej formie, uszkadzając przy okazji tkanki i narządy wewnętrzne, w szczególności układ nerwowy dziecka. Od prawidłowego przekształcania różnych substancji w organizmie zależy więc stan naszego zdrowia, co w przypadku dzieci przekłada się także bezpośrednio na ich właściwy rozwój.

Nieprawidłowości w metabolizmie Twojego dziecka mogą prowadzić do zaburzeń jego rozwoju i powodować np. opóźnienie mowy, późniejsze rozpoczęcie raczkowania, chodzenia czy kolejnych etapów rozwoju.

Dlatego warto sprawdzić geny odpowiadające za budowę enzymów kluczowych w jego rozwoju. Taką możliwość oferuje test NOVA, w 100% bezpieczny i bezbolesny test genetyczny, dzięki któremu dowiesz się, czy geny dziecka są poprawne. Gdyby badanie wykazało jakiekolwiek nieprawidłowości, będziesz mogła podjąć konkretne działania, aby zadbać o prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

Jak leczy się zaburzenia metaboliczne?

Wynik badania jest dokładnie konsultowany przez wybitnego specjalistę Profesora Roberta Śmigla (genetyk, pediatra metaboliczny, pediatra, neonatolog), który po wykonaniu badania daje konkretne i jasne zalecenia.

zapytaj eksperta o korzyści z wykonania badania

Test NOVA daje szczegółową wiedzę także w innych obszarach zdrowia dziecka: