Rozwój psychoruchowy

Czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo? Martwisz się, czy zacznie chodzić w odpowiednim czasie? Kiedy zacznie mówić? Czy właściwie reaguje na Twój głos?

Na prawidłowy rozwój Twojego dziecka ma wpływ wiele czynników. Jednym z bardziej kluczowych jest poprawność przemian, które odbywają się we wszystkich komórkach jego organizmu. Dotyczy to oczywiście także– a może przede wszystkim – komórek ośrodkowego układu nerwowego (w tym mózgu), które odpowiadają za prawidłowy rozwój psychoruchowy. Takie przemiany nazywa się metabolizmem.

Metabolizm kojarzy nam się głównie z odchudzaniem i spalaniem kalorii. Tymczasem za tym pojęciem kryje się tak naprawdę całokształt wszystkich reakcji chemicznych zachodzących w komórkach ciała. Dzięki metabolizmowi dostarczone do organizmu substancje pokarmowe mogą być wykorzystane do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju.

W organizmie, czyli także w mózgu, zachodzą tysiące różnych reakcji chemicznych. Jak wpływają one na zdrowie Twojego dziecka? Co dzieje się, gdy któraś z nich nie przebiega prawidłowo? Jak przebiega metabolizm?

Zachodzące w organizmie reakcje chemiczne nie są przypadkowe. Są zorganizowane w całe szlaki metaboliczne, które tworzą szereg następujących po sobie reakcji. O tym, jak szybko (i czy prawidłowo) przebiega dana reakcja, decydują enzymy – duże, w większości białkowe cząsteczki. To za sprawą enzymów jedna substancja (substrat) może się przekształcić w drugą (produkt). O aktywności enzymów w dużej mierze decydują natomiast geny. Dostarczają one bowiem instrukcji do ich budowy.

Gdy w metabolizmie coś pójdzie nie tak…

Zmiana w pojedynczym genie może sprawić, że dany enzym nie będzie działał prawidłowo. To spowoduje natomiast zaburzenie szlaku metabolicznego. I tak jedna substancja – zamiast przekształcić się w drugą, potrzebną do prawidłowego funkcjonowania organizmu – zacznie gromadzić się w nim w toksycznej formie, uszkadzając przy okazji tkanki i narządy wewnętrzne, w szczególności układ nerwowy dziecka. Od prawidłowego przekształcania różnych substancji w organizmie zależy więc stan naszego zdrowia, co w przypadku dzieci przekłada się także bezpośrednio na ich właściwy rozwój.

Nieprawidłowości w metabolizmie Twojego dziecka mogą prowadzić do zaburzeń jego rozwoju i powodować np. opóźnienie mowy, późniejsze rozpoczęcie raczkowania, chodzenia czy kolejnych etapów rozwoju.

Dlatego warto sprawdzić geny odpowiadające za budowę enzymów kluczowych w jego rozwoju. Taką możliwość oferuje test NOVA, w 100% bezpieczny i bezbolesny test genetyczny, dzięki któremu dowiesz się, czy geny dziecka są poprawne. Gdyby badanie wykazało jakiekolwiek nieprawidłowości, będziesz mogła podjąć konkretne działania, aby zadbać o prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

Wynik badania jest dokładnie konsultowany przez wybitnego specjalistę Profesora Roberta Śmigla (genetyk, pediatra metaboliczny, pediatra, neonatolog), który po wykonaniu badania daje konkretne i jasne zalecenia.