Rozwój psychoruchowy

Czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo? Martwisz się, czy zacznie chodzić w odpowiednim czasie? Kiedy zacznie mówić? Czy właściwie reaguje na Twój głos?

Na prawidłowy rozwój Twojego dziecka ma wpływ wiele czynników. Jednym z bardziej kluczowych jest poprawność przemian, które odbywają się we wszystkich komórkach jego organizmu. Dotyczy to oczywiście także– a może przede wszystkim – komórek ośrodkowego układu nerwowego (w tym mózgu), które odpowiadają za prawidłowy rozwój psychoruchowy. Takie przemiany nazywa się metabolizmem.

Metabolizm kojarzy nam się głównie z odchudzaniem i spalaniem kalorii. Tymczasem za tym pojęciem kryje się tak naprawdę całokształt wszystkich reakcji chemicznych zachodzących w komórkach ciała. Dzięki metabolizmowi dostarczone do organizmu substancje pokarmowe mogą być wykorzystane do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju.

metabolizm w 3 krokach

Metabolizm w trzech krokach:

  1. Przyjmowany przez nas pokarm jest trawiony w układzie pokarmowym.
  2. Strawione substancje przedostają się do krwi i są rozprowadzane do wszystkich komórek naszego organizmu.
  3. W komórkach zachodzą bardzo skomplikowane procesy przetwarzania tych substancji. W ich wyniku organizm otrzymuje kluczowe do funkcjonowania składniki. Takie przemiany określamy właśnie jako metabolizm. Jeśli jednak mechanizm ten jest zaburzony, skutki mogą być bardzo niebezpieczne. W komórkach gromadzą się wtedy szkodliwe substancje, które wraz z krwią transportowane są po całym organizmie. Uszkadzają one tkanki i narządy – w tym mózg i układ nerwowy. Zaburzenia w przetwarzaniu substancji mogą skutkować także brakiem jakiegoś ważnego składnika, który jest istotny dla działania organizmu. To również może powodować poważne konsekwencje zdrowotne, np. opóźnienie rozwoju, spektrum objawów autyzmu, padaczki i wiele innych.

W organizmie, czyli także w mózgu, zachodzą tysiące różnych reakcji chemicznych. Jak wpływają one na zdrowie Twojego dziecka? Co dzieje się, gdy któraś z nich nie przebiega prawidłowo? Jak przebiega metabolizm?

Zachodzące w organizmie reakcje chemiczne nie są przypadkowe. Są zorganizowane w całe szlaki metaboliczne, które tworzą szereg następujących po sobie reakcji. O tym, jak szybko (i czy prawidłowo) przebiega dana reakcja, decydują enzymy – duże, w większości białkowe cząsteczki. To za sprawą enzymów jedna substancja (substrat) może się przekształcić w drugą (produkt). O aktywności enzymów w dużej mierze decydują natomiast geny. Dostarczają one bowiem instrukcji do ich budowy.

Gdy w metabolizmie coś pójdzie nie tak…

Zmiana w pojedynczym genie może sprawić, że dany enzym nie będzie działał prawidłowo. To spowoduje natomiast zaburzenie szlaku metabolicznego. I tak jedna substancja – zamiast przekształcić się w drugą, potrzebną do prawidłowego funkcjonowania organizmu – zacznie gromadzić się w nim w toksycznej formie, uszkadzając przy okazji tkanki i narządy wewnętrzne, w szczególności układ nerwowy dziecka. Od prawidłowego przekształcania różnych substancji w organizmie zależy więc stan naszego zdrowia, co w przypadku dzieci przekłada się także bezpośrednio na ich właściwy rozwój.

Nieprawidłowości w metabolizmie Twojego dziecka mogą prowadzić do zaburzeń jego rozwoju i powodować np. opóźnienie mowy, późniejsze rozpoczęcie raczkowania, chodzenia czy kolejnych etapów rozwoju.

Lek. Helena Woźniak-Rosół

Lek. Helena Woźniak-Rosół

specjalista pediatrii, certyfikowany diagnosta rozwoju noworodków i niemowląt Internationale Vojta Gesellschaft e.V

„Jako certyfikowany diagnosta zaburzeń rozwoju noworodków i niemowląt Internationale Vojta Gesellschaft e.V w codziennej pracy obserwuję narastającą liczbę niemowląt z zaburzeniami neurorozwojowymi o nieustalonej przyczynie. Coraz częściej spotykam się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Obserwuję również brak działania niektórych leków i suplementów lub niepokojące objawy po zastosowaniu terapii leczniczej, m.in. rozdrażnienie i niepokój. W wielu przypadkach można by ustalić przyczynę wykorzystując takie narzędzie diagnostyczne jak test NOVA, a dzięki temu zapobiec wystąpieniu objawów lub zmniejszyć ich nasilenie.”
*****

Dlatego warto sprawdzić geny odpowiadające za budowę enzymów kluczowych w jego rozwoju. Taką możliwość oferuje test NOVA, w 100% bezpieczny i bezbolesny test genetyczny, dzięki któremu dowiesz się, czy geny dziecka są poprawne. Gdyby badanie wykazało jakiekolwiek nieprawidłowości, będziesz mogła podjąć konkretne działania, aby zadbać o prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

Jak leczy się zaburzenia metaboliczne?

Dr n. med. Renata PosmykKażdy wynik testu NOVA omawia specjalista

Wyniki testu NOVA są omawiane przez naszego specjalistę – lekarza genetyka i pediatrę. Dzięki temu mają Państwo pewność, że rezultat badania będzie dla Państwa zrozumiały. Dodatkowo lekarz może wydać dalsze zalecenia dotyczące diagnostyki czy postępowania z dzieckiem.
*****
Dr n. med. Renata Posmyk


zapytaj eksperta o korzyści z wykonania badania