Jak bezpiecznie zaszczepić dziecko i uchronić je przed ciężkimi “NOPami”?

Choć większość dzieci przechodzi profilaktyczne szczepienia ochronne bez najmniejszych problemów, to istnieją pewne sytuacje, w których szczepienie faktycznie może być dla Twojego dziecka niebezpieczne – np. może doprowadzić do rozwoju objawów ze spektrum autyzmu lub wywołać chorobę, przed którą szczepionka miała je chronić. Na szczęście dziś są już dostępne kompleksowe badania, które pozwalają wykryć te sytuacje, w których dziecko nie powinno być zaszczepione tradycyjnymi szczepionkami. Takim badaniem jest test NOVA.

Dlaczego warto wykonać test NOVA przed planowanymi szczepieniami?

 • Uchronić swoje dziecko przed ciężkimi NOPami i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo szczepień profilaktycznych
 • Ochronić swoje dziecko przed częstymi infekcjami, które nierzadko wiążą się z pobytem w szpitalu i mogą skutkować wystąpieniem u dziecka nawet sepsy czy nowotworu (białaczka, chłonniak)
 •  Poprawić skuteczność leczenia dziecka, dzięki informacji o tym, w przypadku których leków należy zwiększyć dawkę, aby uzyskać pożądany efekt leczniczy
 • Uniknąć skutków niepożądanych aż 200 często stosowanych leków
 • Uchronić swoje dziecko przed niedorozwojem umysłowym, padaczkami, autyzmem oraz wieloma innymi skutkami niewykrytych wcześnie chorób wrodzonych

Przeczytaj więcej na temat korzyści z wykonania testu NOVA…

Rezygnując ze szczepień nie chronisz swojego dziecka!

Rodzice, którzy chcą zaszczepić swoje dziecko coraz częściej słyszą o tak zwanych “NOPach” czyli niepożądanych odczynach poszczepiennych. W Internecie nie brakuje historii o dzieciach, które po podaniu szczepionki miały drgawki, zapadły w śpiączkę, czy też rozwinęły się u nich objawy ze spektrum autyzmu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej rodziców rozważa “za i przeciw” profilaktycznych szczepień, obawiając się o zdrowie swojego dziecka.

Z drugiej strony dzięki profilaktycznym szczepieniom możesz uchronić swoje dziecko przed wieloma popularnymi chorobami i związanymi z nimi powikłaniami w tym m.in zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, zapalenie mózgu czy niepłodność. Dlatego rezygnacja z profilaktycznych szczepień w sytuacji, gdy nie ma do tego wskazań może mieć bardzo poważne skutki. Większe korzyści przyniesie Twojemu dziecku odpowiednie przygotowanie do szczepień i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań.

Kiedy szczepienie może być dla Twojego dziecka niebezpieczne?

Każde dziecko jest inne i inaczej reaguje chociażby na podany lek. Dla jednego dana dawka leku będzie skuteczna, dla innego musi być nawet dwa razy większa. Jedno dziecko po zjedzeniu słodyczy jest bardzo aktywne i nie może zasnąć, inne nie wykazuje żadnej reakcji. Te osobnicze różnice są zapisane w naszych genach.

Istnieją pewne zmiany w genach, w przypadku których szczepienie profilaktyczne może spowodować uaktywnienie się choroby. Doskonałym przykładem mogą być tutaj chociażby choroby metaboliczne np. choroba syropu klonowego. Dziecko przychodzi na świat jako całkowicie zdrowe i nie ma żadnych niepokojących objawów. Jednym z czynników, które mogą doprowadzić do ujawnienia się choroby jest natomiast szczepienie ochronne. Po podaniu szczepionki u dziecka mogą wystąpić wymioty, apatia, drgawki a nawet zaburzenia oddychania. Niezdiagnozowana choroba będzie cały czas postępować uszkadzając narządy, co w konsekwencji może prowadzić nawet do ciężkiego upośledzenia czy śmierci dziecka.

Szczepieniom żywymi szczepionkami nie powinny być z kolei poddawane dzieci z wrodzonymi niedoborami odporności ponieważ istnieje duże ryzyko wywołania choroby zakaźnej właśnie bakterią czy wirusem szczepionkowym.

W innych przypadkach wystarczy się dobrze przygotować do szczepienia, aby było ono dla dziecka bezpieczne. Tutaj przykładem może być tak zwany deficyt MCAD. Do ujawnienia choroby o bardzo szybkim przebiegu klinicznym z bezpośrednim zagrożeniem życia może prowadzić brak nakarmienia dziecka przed podaniem szczepionki. Aż trudno w to uwierzyć, że zdrowe dziecko może zapaść w śpiączkę po profilaktycznym szczepieniu tylko dlatego, że matka nie wiedziała o tym, że musi je nakarmić na krótko przed ukłuciem.

Takich przykładów można mnożyć wiele. Co ważne dotyczą one dzieci, które uznawane są za całkowicie zdrowe i nie wykazują żadnych objawów choroby.

W jaki sposób możemy zapobiec tym sytuacjom i zwiększyć bezpieczeństwo szczepień?

Te wszystkie opisane wyżej sytuacje są spowodowane pewnymi zmianami w genach. Takie zmiany w genach są przyczyną występowania chorób wrodzonych. Choć sama nazwa “choroba wrodzona” brzmi przerażająco i kojarzy się z czymś rzadkim, to w rzeczywistości każdy z nas jest nosicielem przynajmniej dwóch takich chorób. Nosiciel sam nie zachoruje ale może przekazać chorobę swojemu dziecku.

Choroby wrodzone (czyli takie, które są zapisane w naszych genach) zwykle występują dopiero wówczas, gdy dziecko ma kontakt z czynnikiem aktywującym. To może być np. jakiś pokarm, lek, szczepienie profilaktyczne itp. U dziecka, które rodzi się całkowicie zdrowe (10 punktów w skali Apgar) z czasem mogą pojawiać się różne objawy, na podstawie których lekarz może mieć problem postawić prawidłową diagnozę.

Ważne! Nawet jeśli zrezygnujesz ze szczepienia profilaktycznego nie ochronisz swojego dziecka przed chorobą. Choroba i tak się rozwinie. Jedynym sposobem, aby to zrobić jest jej wczesne wykrycie oraz zastosowanie leczenia. W wielu przypadkach wystarczy odpowiednia dieta czy suplementacja.

To właśnie dlatego tak często słyszymy, że szczepienia profilaktyczne powodują autyzm. U całkowicie zdrowego dziecka to się nie zdarza, ale jeśli dziecko np. ma pewne zmiany w genach faktycznie szczepienie może je “aktywować”.

Test NOVA analizuje aż 12 000 zmian w genach i dzięki temu pozwala rodzicowi świadomie przygotować się do szczepień ochronnych. Jest przy tym bardzo łatwy do wykonania i całkowicie bezbolesny dla dziecka. Próbkę można pobrać nawet samodzielnie w domu lub też w jednej z 200 autoryzowanych przychodni.

Dowiedz się więcej na temat tego czym jest test NOVA…

Opinia naszej pacjentki:


Zdecydowałam się na test NOVA ponieważ miałam obawy przed zaszczepieniem dziecka. W internecie tak dużo jest historii dzieci, które po szczepieniu zachorowały na autyzm. Jednak rodzina mojego męża mocno naciskała, aby jednak zaszczepić dziecko. Mieszkam w UK tutaj szczepienia nie są obowiązkowe ale są mocno rekomendowane i wszyscy na nie naciskają. Cieszę się, że wykonałam to badanie bo nie wybaczyłabym sobie, gdyby moje dziecko zachorowało tylko przez to, że je zaszczepiłam. Wynik omówił ze mną lekarz genetyk więc od razu dopytałam o choroby, które występowały u mnie w rodzinie. Polecam wszystkim rodzicom. 

Katarzyna z Bielska-Białej

Przeczytaj więcej opinii>>

Oprócz zwiększenia bezpieczeństwa szczepień wykonując test NOVA rodzić może:

 • Bezpieczne rozszerzać dietę dziecka
 • Ochronić swoje dziecko przed częstymi infekcjami, które nierzadko wiążą się z pobytem w szpitalu
 • Zyskać wiedzę na temat tego, jakich czynników powinno unikać dziecko np. głodu, jedzenia bobu czy wdychania jego pyłków 
 • Zadbać o bezpieczną narkozę
 • Zwiększyć skuteczność leczenia infekcji u dziecka, dzięki informacji o tym, w przypadku których leków należy zwiększyć dawkę, aby uzyskać efekt terapeutyczny
 • Uniknąć skutków niepożądanych wybranych leków 
 • Wykluczyć aż 87 najczęstszych chorób wrodzonych - te choroby często nie dają żadnych objawów po urodzeniu dziecka 
 • Uchronić swoje dziecko przed niedorozwojem umysłowym, padaczkami, autyzmem itp. 
 • Zyskać poczucie, że zrobiłeś wszystko, co mogłeś, aby chronić zdrowie swojego dziecka .

.

lek. Anna Kruczek

Lek. Anna Kruczek

specjalista pediatrii i genetyki klinicznej

,,W dobie rozwoju nowych technologii i metod diagnostycznych stało się możliwe poznanie przyczyny wielu chorób. Sekwencjonowanie nowej generacji wykorzystywane w teście NOVA pozwala na szybkie postawienie rozpoznania w okresie przedobjawowym (w przypadku wykonania badania jako metabolicznego testu przesiewowego noworodka) lub po wystąpieniu objawów. Często są one na tyle mało specyficzne, że standardowa diagnostyka jest żmudna i długa. W teście NOVA możliwe jest równoczasowa analiza pod kątem kilkudziesięciu chorób, których objawy kliniczne są niejednokrotnie bardzo do siebie podobne, a wynik badania uzyskiwany jest w krótkim czasie. Jest to badanie warte polecenia w tym przypadkach, kiedy rozwój dziecka nie przebiega prawidłowo, a dotychczasowa diagnostyka nie wyjaśniła przyczyny.’’
*****


Komentarze zostały wyłączone.